Chatka Świętego Mikołaja-to musisz o niej wiedzieć.
30 września 2023Animator na komunię w restauracji. Zalety i wady.
11 lutego 2024Spotkanie ze Świętym Mikołajem – jak przygotować na nie dziecko?
Spotkanie ze Świętym Mikołajem jest najbardziej wyczekiwanym momentem w okresie świąt. Każdy maluch czeka na wór prezentów. Spotkanie z Mikołajem to magiczne doświadczenie, które może stworzyć trwałe wspomnienia dla Twojego dziecka. W tym kompleksowym przewodniku doradzimy, co zrobić, aby to spotkanie było przyjemne i niezapomniane. Podpowiemy też jak odpowiednio przygotować na nie dziecko oraz doradzimy, w jaki sposób przezwyciężyć strach najmłodszych przed Mikołajem.
Jak wygląda spotkanie ze Świętym Mikołajem?
Spotkanie ze Świętym Mikołajem to naprawdę czarujące doświadczenie dla dzieci. Często odbywa się w świątecznie udekorowanym otoczeniu, takim jak centrum handlowe, impreza świąteczna, a nawet własny dom. Święty Mikołaj, ubrany w czerwony strój i białą brodę, siedzi w wielkim fotelu, gotowy powitać każde dziecko ciepłem i serdecznym uśmiechem.
Najpiękniejsze w spotkaniu dziecka z Mikołajem są interakcje. To właśnie one są kluczem stworzenia wyjątkowej więzi między dzieckiem a Mikołajem.
Przykładem takiej interakcji jest choćby:
- Rozmowa: Mikołaj zaangażuje się w przyjazną rozmowę z dzieckiem, pytając je o życzenia świąteczne i o to, czy było grzeczne, czy niegrzeczne. Będzie je zagadywał, zadawał pytania ale nic na siłę.
- Możliwość zrobienia zdjęcia: Spotkanie z Mikołajem to doskonała okazja do zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Szczególnie nietypowym otoczeniu jak np. w Chatce Świętego Mikołaja, o której możesz przeczytać więcej w artykule: Chatka Świętego Mikołaja -to musisz o niej wiedzieć.
- Drobny upominek: Mikołaj zazwyczaj daje każdemu dziecku mały prezent, taki jak laska cukrowa lub zabawka o świątecznej tematyce, aby szerzyć radość i tworzyć namacalne wspomnienia.
To przebieg idealnego spotkania ze Świętym Mikołajem. Nie zawsze jednak tak jest. Dziecko może spotkać Świętego Mikołaja w szkole, przedszkolu, na imprezie firmowej. Nie mamy wtedy pewności, jaki to będzie Mikołaj, jak będzie rozmawiał z pociechą. Kluczowe zatem jest przygotowanie jej na spotkanie z Mikołajem.
Spotkanie Mikołaja a wiek dziecka
Zanim jednak będziemy przygotowywać pociechę na wizytę Święto warto zastanowić się, w jakim wieku dziecko gotowe jest na spotkanie z Mikołajem. Wiek różni się w zależności od osoby. Maluszki w wieku jednego lub dwóch lat mogą nie zrozumieć w pełni koncepcji Świętego Mikołaja.
Starsze dzieci są już bardziej świadome tej tradycji, jednak jeśli chodzi o wiek dzieci, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:
- Rozwój poznawczy: Upewnij się, że dziecko rozumie, kim jest Święty Mikołaj i koncepcję dawania prezentów. Zrozumienie to zazwyczaj rozwija się w wieku przedszkolnym.
- Poziom komfortu: Oceń poziom komfortu dziecka z nieznajomymi i kostiumami. Niektóre dzieci będą otwarte na ten pomysł, podczas gdy inne mogą być bardziej powściągliwe lub ostrożne.
- Wcześniejsze doświadczenia: Weź pod uwagę wszelkie wcześniejsze interakcje dziecka z przebranymi postaciami, na przykład w parkach rozrywki lub na przyjęciach urodzinowych. Pozytywne doświadczenia mogą wskazywać na gotowość.
- Wpływ rodzeństwa: Jeśli Twoje dziecko ma starsze rodzeństwo, może być bardziej chętne do wcześniejszego spotkania z Mikołajem, ponieważ często naśladuje zachowanie swojego rodzeństwa.
Czasem 7-latek może bać się spotkania z Mikołajem, a 4-latek już nie. Każde dziecko jest inne, ma inne potrzeby. Koniecznie rozpoznaj to czego się boi, co go przytłacza. Dopiero wtedy zacznij pracę nad przełamywaniem lodów.
Pamiętaj! Nic na siłę! Jeśli Twoja pociecha nie chce spotkać się ze Świętym Mikołajem, nie zmuszaj jej do tego. Najgorsze co możesz zrobić to na siłę ciągnąć dziecko do Mikołaja.
Wiekiem, w którym dziecko może spotkać Mikołaja i czerpać z tego przyjemność jest na ogół 4 rok życia.
Jak przełamać strach dziecka przed spotkaniem ze Świętym Mikołajem?
Nierzadko dzieci odczuwają strach lub obawy przed spotkaniem ze Świętym Mikołajem. Widok nieznajomego w dużym czerwonym stroju i z białą brodą może onieśmielać. Oto kilka strategii, które pomogą dziecku przezwyciężyć strach:
- Wprowadzenie: Zacznij od przedstawienia dziecku wizerunku Świętego Mikołaja poprzez książki, filmy i dekoracje. Może to pomóc mu zapoznać się z jego wyglądem. Możecie np. wspólnie pomalować kolorowanki mikołajowe, albo zrobić wspólnie Mikołaja choćby z tutki papierowej.
- Wizyta z wyprzedzeniem: Jeśli to możliwe, odwiedź miejsce, w którym dziecko spotka się z Mikołajem przed samym spotkaniem. Pozwól mu obserwować z daleka i oswoić się z otoczeniem.
- Powoli: Jeśli dziecko jest niespokojne, nie spiesz się ze spotkaniem. Podejdź do Mikołaja powoli i pozwól dziecku zdecydować, kiedy będzie gotowe się zaangażować.
- Przynieś coś na pocieszenie: Jeśli twoje dziecko ma ulubioną zabawkę lub koc, zabierz je ze sobą, aby zapewnić mu komfort podczas wizyty.
- Pozytywne wzmocnienie: Oferuj pochwały i zachęty w trakcie całego procesu. Podkreślaj radość i podekscytowanie spotkaniem z Mikołajem.
Jako osoba znająca swoją pociechę dopasuj działanie do jej potrzeb. Pamiętaj nie rób nic na siłę.
Kreatywne sposoby na przygotowanie się do wizyty Świętego Mikołaja
Aby uczynić spotkanie ze Świętym Mikołajem jeszcze bardziej niezapomnianym i przyjemnym, rozważ te kreatywne działania prowadzące do wielkiego dnia. To one pomogą przygotować się na wizytę Świętego.
Wspólne pisanie listu do Świętego Mikołaja
Usiądź z dzieckiem i pomóż mu napisać szczery list do Świętego Mikołaja. To nie tylko pozwoli wyrazić swoje życzenia, ale także wzmocni ideę życzliwości Świętego Mikołaja. Darmowe szablony listu do Mikołaja znajdziesz na naszej stronie w zakładce „Zamów Świętego Mikołaja”. Nie narzucaj mu tego co trzeba napisać, niech pisze, maluje, jak chce i to, co chce.
Rodzinne pieczenie ciastek dla Świętego Mikołaja
Pieczenie ciasteczek lub ciast dla Świętego Mikołaja w Wigilię to wspaniała tradycja. Zaangażuj dziecko w proces pieczenia, dekorując smakołyki świątecznymi posypkami i kolorami. To idealny moment na rozmowę. Niech Twoje pociecha powie Ci, jak wygląda jego wymarzona wizyta, a może nie chce spotykać Mikołaja w domu.
Tworzenie prezentów dla Mikołaja i reniferów
Zachęć dziecko do przygotowania drobnego prezentu dla Mikołaja i jego reniferów. Prosty gest, taki jak pozostawienie mleka i ciasteczek lub kartki z podziękowaniami, doda osobistej atmosfery. Tworzenie prezentu zawsze zbliża do osoby, którą chcemy obdarować, dlatego jest to jedna z metod, która przełamie strach do spotkania ze Świętym Mikołajem.
Piosenka lub wiersz dla Świętego Mikołaja
Zachęć dziecko do twórczej ekspresji, komponując piosenkę lub wiersz dla Świętego Mikołaja. Dziecko może ją wyrecytować podczas spotkania ze Świętym Mikołajem, co doda spotkaniu dodatkowego dreszczyku emocji.
To tylko kilka przykładów tego, co można zrobić przed wizytą Świętego Mikołaja. Każde działanie, nawet wspólnie dekorowanie pokoju gdzie ma odbyć się spotkanie buduje odpowiednie napięcie, przełamuje strach. Dlatego każde działanie jest tak ważne.
Odpowiednie miejsce na spotkanie ze Świętym Mikołajem
Decyzja o miejscu spotkania z Mikołajem jest bardzo ważna. Możesz wybierać spośród różnych opcji:
- Centra handlowe: Wiele centrów handlowych oferuje wizyty Świętego Mikołaja w okresie świątecznym. Miejsca te często zapewniają świąteczną atmosferę. Jednak nie jest tak kameralne, intymne. Co nie każdemu może odpowiadać.
- Wizyty domowe: Niektóre rodziny decydują się na spersonalizowaną wizytę Świętego Mikołaja we własnym domu. Można to zorganizować za pośrednictwem agencji, która chętnie wcieli się w rolę Świętego Mikołaja. Możesz to zrobić również za naszym pośrednictwem, wystarczy, że do nas zadzwonisz a numery telefonów i maila znajdziesz w zakładce Kontakt.
- Specjalne sale animacyjne: W specjalnie przystrojonych salach animacyjnych firm eventowych Mikołaj zasiada w wielkim fotelu, dookoła roi się od świątecznych dekoracji, a w powietrzu unosi się zapach pierniczków i nowych zabawek. To brzmi jak spełnienie marzeń! I my takie miejsce mamy i jest nim Chatka Świętego Mikołaja, która znajduje się w Rzeszowie, a bilet do niej zdobędziesz klikając w Chatka Mikołaja – spotkanie indywidualne.
- Przedszkole czy szkoła: To jedne z pierwszych miejsc, gdzie pociecha spotyka Świętego Mikołaja. Niestety Ty jako rodzic nie zawsze masz wpływ na to, jak wygląda taka wizyta, jak zachowuje się taki Mikołaj. Dlatego szczególnie pod tym kątem ważne jest przygotowanie dziecka na spotkanie ze Świętym Mikołajem.
- Spotkanie firmowe: Wiele firm organizuje w czasie świąt rodzinne spotkania którym towarzyszy wizyta Świetego Mikołaja. W zależności do tego jak duża jest firma, takie spotkanie może wyglądać inaczej.
Jeśli dziecko miało już doświadcznie spotkania ze Świętym Mikołajem, to bez problemu będzie dla niego styczność ze Świętym czy to w firmie, czy przedszkolu. Jeśli nie jest oswojone z widokiem starszego pana z brodą, to zdecydowanie lepiej postawić na kameralne spotkania jak np. w domu czy w Chatce Świętego Mikołaja.
Mikołaj z agencji, a może ktoś z rodziny? Kogo najlepiej wybrać?
Wybór pomiędzy wynajęciem profesjonalnego Mikołaja z agencji, a powierzeniem tej roli członkowi rodziny lub przyjacielowi zależy od preferencji i pożądanego poziomu autentyczności.
- Mikołaj z firmy lub agecji eventowej: Zatrudnienie profesjonalnego Świętego Mikołaja może zapewnić bardzo autentyczne wrażenia. Tacy Mikołajowie są doświadczeni i dobrze wyszkoleni w interakcji z dziećmi. Często mają przekonujące kostiumy i są wykwalifikowani w szerzeniu świątecznej radości. To po ich stronie leży zapewnienie sukcesu całej wizycie, Ty o nic nie musisz się martwić. Agencja czy firma ściągają z Ciebie obowiązek zadbania o jakość spotkania ze Świętym Mikołajem. Jednak wiadomo, koszty takiego spotkania nie są najmniejsze. O kosztach wizyt Mikołaja pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów do którego polecamy zaglądnąć: „Jaki jest koszt wizyty Świętego Mikołaja w 2023 roku?”
- Bliski jako Mikołaj: Wcielenie się w rolę Świętego Mikołaja przez kogoś, kogo znasz i komu ufasz, może być bardziej osobistym i intymnym doświadczeniem. Może to być jednak mniej przekonujące pod względem wyglądu i zachowania. Dzieci z łatwością rozpoznają dziadka lub wujka. Potrafią ściągnąć mu sztuczną brodę i cały czar pryska w przeciągu chwili. To po Twojej stronie jest zadbanie o to, by spotkanie z Mikołajem przebiegło jak należy. Koszt spotkania będzie nieco niższy ale nutka stresu wyższa, bo kto wie kiedy nastąpi zdemaskowanie Święteho.
Ostatecznie wybór zależy od poziomu komfortu dziecka, budżetu i preferencji rodziny. Obie opcje mogą być magiczne na swój sposób.
Podsumowując, przygotowanie dziecka na wizytę Świętego Mikołaja polega na stworzeniu radosnego i niezapomnianego doświadczenia w okresie świątecznym. Kluczem jest uwzględnienie wieku i poziomu komfortu dziecka. Do tego wykorzystanie kreatywnych działań do budowania emocji oraz wybranie lokalizacji i postaci Mikołaja, które są zgodne z preferencjami rodziny. W ten sposób możesz zapewnić, że spotkanie z Mikołajem stanie się dla Twojego dziecka cenną i magiczną tradycją, którą będzie nosić ze sobą przez wiele lat.