Jak zorganizować udane urodziny?
20 stycznia 2020Rodzice a szkoła
20 stycznia 2020Wpływ animacji na rozwój dziecka
Istnieje wiele książek i publikacji opisujących poszczególne etapy rozwoju dziecka, a w każdej lekturze można znaleźć coś czego się jeszcze nie wiedziało, coś co może pomóc w dobrym wychowaniu swojego malucha. Bez względu na to jak dziecko jest wychowywane, jego rozwój w każdym aspekcie jest zbliżony do innych dzieci w podobnym wieku. Czasem, w którym najwyraźniej można zauważyć wspomniany rozwój jest okres przedszkolny, a przekładając na wiek dziecka jest to pomiędzy 3 a 6 rokiem życia. Wtedy to znacznie podnosi się u dziecka sprawność fizyczna i motoryczna, a orientowanie się w przestrzeni staje się coraz prostsze. Animacje, przez wielu uznawane są jedynie za organizowanie dzieciom czasu, żeby nie biegały bez celu, albo żeby nie przeszkadzały podczas uroczystości rodzinnych. Tymczasem dobrze zaplanowana i przygotowana animacja wspomaga rozwój dziecka.
Zmiany w okresie średniego dzieciństwa następują na wszystkich płaszczyznach, dziecko zaczyna szybko rosnąć i przybierać na wadze. Wszystkie fragmenty kręgosłupa są już rozwinięte i odkształcone. W zasadzie wszystkie kości dziecka stają się mocniejsze i sztywniejsze. Przybywa także tkanki mięśniowej, formującej prawidłową postawę ciała. Dzięki temu wszystkiemu, maluchy mają więcej chęci do biegania, skakania, wspinania się, chodzenia na spacery czy maszerowania. Początkowo wszystkie te czynności wyglądają niepewnie, trochę nieudolnie i jakby się miały nie udać. Jednak z czasem dzieci nabierają wprawy i poprawiają umiejętności biegania i skakania. Animacja w dużej mierze składa się z gier, zabaw i tańców, podczas których niejednokrotnie trzeba właśnie biegać, skakać lub maszerować do rytmu. Wszystko to wspomaga ćwiczenie płynności ruchów, precyzyjności i dokładności, a dodatkowo okraszone jest świetną zabawą z innymi dziećmi. Wiadomym jest, że maluchy w końcu i tak się zmęczą, dlatego doświadczony animator potrafi zająć dzieciaki również czymś statycznym, przy czym można posiedzieć i odpocząć. Czymś takim między innymi jest warsztat kreatywny, który pobudza młode umysły do twórczego myślenia, a ponadto wpływa na rozwój precyzyjności i koordynacji oko-ręka u małych dzieci.
Kolejnym pozytywnym aspektem animacji jest wpływ na rozwój psychiczny. Dzieci w okresie średniego dzieciństwa podczas zabawy tworzą opowiadania, wymyślają wierszyki i historyjki a nawet odtwarzają różne sytuacje czy zasłyszane piosenki. Zabawa przestaje być zwykłym poruszaniem przedmiotów, a zaczyna nabierać sensu przez dodanie fabuły. W dobrze przeprowadzonej animacji zabawy mają wspólny mianownik, łączą się ze sobą, przenikają się ze sobą i wychodzą jedne z drugich, a każda zabawa ma swoją własną historię i opowieść, która ma za zadanie wprowadzić dzieci w odpowiedni klimat. Jest to potężna stymulacja umysłu małego dziecka, ponieważ z jednaj strony wchodzi w rolę postaci wykreowanej przez opowieść, a z drugiej musi zapamiętać i przestrzegać zasad przedstawionych przez animatora. Dla kilkuletniego malucha, który w tym wieku lubi być w centrum zainteresowania jest to bardzo ważne więc da z siebie wszystko aby jak najlepiej wykonać powierzone zadanie.
Kolejne zmiany jakie można zaobserwować u dziecka w okresie średniego dzieciństwa odnoszą się do rozwoju społecznego. Kilkulatek mając do czynienia z innymi dziećmi w przedszkolu, na placu zabaw, czy w rodzinie, zaczyna nawiązywać współpracę. Każdy etap zabawy jest wspólnie planowany i omawiany. Często też pojawia się podział na role, które jest przygotowaniem do odgrywania ról społecznych w życiu dorosłym. Na tym etapie rozwoju dzieciaki poprzez dyscyplinę potrafią się wspólnie bawić czy w coś zagrać, gdyż znają i rozumieją zasady, nawiązują też przyjaźnie. Animacje sprzyjają wspólnej zabawie i poznawaniu się nawzajem. Animatorzy w grach i zabawach oprócz fabuły często jest wykorzystywany motyw ról (ktoś łapie, a inni uciekają) co jest świetnym sposobem wpływania pozytywnie na rozwój wielu dzieci, ponieważ starsi z chęcią spróbują się w nowej roli, a młodsi którzy jeszcze nie weszli w ten etap mogą przyglądać się starszym kolegom.
Wniosek nasuwa się jeden, a mianowicie, zamiast poświęcać czas i energię na czytanie tych wszystkich książek i publikacji na temat dobrego wychowania dziecka, o których wspomniane było na początku, najlepsze będzie, jak najczęstsze stosowanie animacji w wychowaniu. Będzie to dobre zarówno dla rodziców, którzy w kreatywny sposób będą mogli spędzić czas ze swoim dzieckiem, bez obaw że razem będą się nudzić, jak i samych dzieci. Będzie to najlepsze zajęcie dla malucha zważywszy na ogromną ilość pozytywów płynących z animacji.